ORTODONCJA

KTO JEST ORTODONTĄ

Specjalista ortodonta musi najpierw ukończyć studia stomatologiczne, a następnie podejmuje czteroletni staż specjalizacyjny w zakresie ortodoncji. Lekarz stomatolog uzyskuje tytuł specjalisty po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Od tego momentu stomatolog może posługiwać się tytułem specjalisty ortodoncji.

Każdy ortodonta jest stomatologiem, ale tylko 3% stomatologów jest ortodontami.
Statystycznie jeden ortodonta przypada na 100 000 osób.
Nie każdy „ortodonta” jest specjalistą.
Spytaj się o kwalifikacje swojego „ortodonty” przed rozpoczęciem leczenia, gdyż jest to decyzja od której zależy wygląd na całe życie

 

Cel Leczenia ortodontycznego

Celem leczenia ortodontycznego jest osiągniecie nie tylko prawidłowych stosunków zgryzowych, ale również poprawienie estetyki uśmiechu i wyglądu twarzy. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wygląd jest ważnym atrybutem w życiu zawodowym i osobistym.

Ponadto po wyprostowaniu zębów łatwiej jest je prawidłowo czyścić, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, czy osadzania się kamienia nazębnego.

 

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ruchome
Warto jednak pamiętać, że choć aparaty ruchome są refundowane przez NFZ i łatwo dostępne, nie rozwiążą za nas wszystkich problemów. Potrzeba jest samodyscyplina i sumienność. Aby aparat zdejmowany był skuteczny, należy nosić go co najmniej 14 w ciągu doby.

Aparat stały
Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim aparat ortodontyczny stały. Aparat na zęby możemy stosować u młodych Pacjentów, a także u osób dorosłych niezależnie od wieku. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat.

Aparat ortodontyczny estetyczny
To przede wszystkim aparat ortodontyczny kryształowy (jego inna nazwa to aparat szafirowy), jedyne całkowicie przezroczyste zamki ortodontyczne, mniej widoczne. Aparat kryształowy to idealne rozwiązanie dla wymagających pacjentów.